poniedziałek, 9 czerwca 2014

Jak mleko matki chroni przed chorobami

Brzmi to dość organicznie, biologicznie i pewnie dla miłośników horrorów może zabrzmieć paskudnie, ale mleko ludzkie to żywa tkanka. Karmię dziecko żywą tkanką. Nie brzmi dobrze. Ale tak naprawdę to fantastyczna sprawa.

Co to jest mleko ludzkie? Produkt procesu kobiecej laktacji. Czyli co? Bo to stwierdzenie jest na tyle ogólnikowe, że właściwie nie mówi nic. Korczak mówił, że mleko to biała krew. I to już mówi nieco więcej.

Bo mleko jest żywe. I reaguje na potrzeby dziecka.


Karmienie piersią to nie tylko zapokajanie głodu dziecka. Mleko matki, poza oczywistą funkcją odżywiania, działa też na różne inne sposoby. Na przykład zapobiega infekcjom, wirusowym też. To akurat wyjaśniałoby, dlaczego Witulek, karmiony piersią, poza jednym przypadkiem w zasadzie poważniej nie chorował przez całe półtora roku. Owszem, zdarzał mu się katar, ale ja w tym czasie miałam wirusowe zapalenie krtani (trzy dni bez jedzenia), wirusowe zapalenie oskrzeli (sześć dni z gorączką nie do zbicia) i wirusowe zapalenie tchawicy (dwa tygodnie, w tym tydzień kaszlu). A mój syn - tylko katar. 

Mleko ludzkie, badane w laboratoriach, pokazało się od jeszcze lepsze strony - zawiera komórki HAMLET, niszczące komórki nowotworowe, oraz inne, niszczące bakterie i wirusy, w tym wirusa HIV i wirusa zapalenia wątroby typu C. Godna uwagi jest laktoferyna, która nie pozwala się rozwijać bakteriom, chroniąc przed zakażeniami. Jakie bakterie mają o wiele mniejsze szanse? O takie: Helicobacter pylori, która powoduje w większości przypadków chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, Neisseria (dwa szczepy tej bakterii są groźne - meningokoki powodują zapalenie opon mózgowych, a gonokoki rzeżączkę), Treponema - czyli krętek blady (kiła i jej koleżanki), Shigella - pałeczka czerwonki, Escherichia coli - pałeczka okrężnicy, która w nadmiarze powoduje choroby układu pokarmowego i moczowego, Haemophilus influenza - bakteria powodująca schorzenia dróg oddechowych (zapalenie płuc, oskrzeli, krtani) oraz zapalenie opon mózgowych i Actinobacillus actinomycetemcomitans - bakteria powodująca choroby przyzębia.* Dobre, co? 

Wraz z pokarmem mamy dziecko dostaje mleczny pakiet medyczny. 


W dodatku ilość przeciwciał w mleku matki jest stukrotnie wyższa niż w osoczu dorosłego człowieka**.Jakby tego było mało, organizm matki reaguje na bieżąco i wytwarza przeciwciała zwalczające paskudztwa, które dostały się do organizmu dziecka przez bliższy kontakt z otoczeniem (kto nie brał nigdy piasku do buzi, ręka do góry!). 
Tyle na dziś.*http://pediatria.mp.pl/lista/show.html?id=100324
**http://www.familie.pl/wiki/Mleko-Kobiece,411.html#ixzz34BFbCXGp


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Poczytaj jeszcze!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...