wtorek, 9 kwietnia 2013

O przytulaniu i cierpliwości

Pisałam ostatnio o sześciu potrzebach niemowlęcia. W tym o przytulaniu. I wierzcie lub nie,  ale najtrudniej jest właśnie z tym.

No bo wiadomo: karmienie, przewijanie, masowanie brzuszka (widmo kolki pojawia się i znika - o kolce będzie później) i odbijanie, usypianie. Karmienie - na rękach. Odbijanie - na rękach, usypianie - zależy, ale najczęściej też. Czego byśmy nie robili, może oprócz przewijania, jednocześnie chcąc nie chcąc przytulamy małego człowieka. A kiedy już się uspokoi, zaśnie, zajmie oglądaniem świata - natychmiast czujemy zew starej rzeczywistości.

To właściwie należałoby napisać z dużych: Zew Starej Rzeczywistości. ZSR.

Ten syndrom ZSR wydaje nam się normalny i nawet pożądany. Po pojawianiu się dziecka doba nie zaczęła mieć czterdziestu ośmiu godzin. Jeśli nie zamieszkała z nami gosposia, trzeba się zająć tym wszystkim, co do tej pory: zmywaniem, sprzątaniem etc. Łatwo więc zaczynamy traktować naszego noworodka, mało komunikatywnego, jedzącego, sikającego i śpiącego, jako kolejny zestaw zadań do wykonania. Przytulanie wydaje nam się nadprogramowe, zbędne, zarezerwowane na czas wolny. Nic bardziej mylnego.

Przyjrzyjmy się jeszcze raz zestawowi zadań przynoworodkowych.

Dziecko się budzi. I zaczynamy:

1. Przewijanie. Czyli: biorę na ręce i przenoszę na przewijak (przytulam). Zmieniam pieluchę. Biorę na ręce i przenoszę do łóżeczka lub gdzie indziej, zazwyczaj do karmienia.
2. Karmienie. Czyli: biorę na ręce (przytulam), siadam z maluszkiem na kolanach (przytulam), daję pierś/butelkę (przytulam).
3. Odbijanie. Biorę na ręce (przytulam). Bolący brzuszek i inne małe zmartwionka: kołyszę, masuję - przytulam.
4. Oglądanie. Świata przez dziecko, oczywiście. Na rękach u mamy, jak by nie patrzeć. A jeśli na macie lub innym takim - biorę na ręce, żeby je przenieść. Czyli przytulam.
5. Zmęczenie. Biorę na ręce i kołyszę - ewidentnie przytulam!

Sami widzicie. Przytulanie to podstawa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Poczytaj jeszcze!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...