piątek, 19 lipca 2013

Nie tylko jedzenie

Jakiś czas temu po domach krążyli ludzie wysłani przez Coca-Colę. Rozdawali butelki z zawartością, ulotkę o tym, jaką wartość ma domowy obiad jedzony wspólnie i jak zaangażować dzieci w przygotowania, żeby się nie nudziły, oraz zniżkowe kupony do słynących z domowych obiadków restauracji McDonald's. Coli nie piję, a w pierwszej ciąży porzuciłam zwyczaj wpadania do McD na kanapkę za trzy złote. Ale z tymi wspólnymi posiłkami - racja.
Jedzenie to nie tylko jedzenie. To czas spędzony z rodziną. Niedzielne obiady u babci. Imieninowe siedzenie przy stole. Zwyczajne wspólne śniadania, gdy wszyscy są w domu. Jedzenie to czas bycia ze sobą, dla siebie. Sposób na wyrażenie uczuć. Kocham cię, więc piekę dla ciebie ciasto. Robię ci kawę. Kanapki do pracy. Idziemy na randkę do restauracji. Wspólne gotowanie - mała przygoda, zwłaszcza dla Joaśki, która ostatnio pomaga mi piec i dumna jak mały Indianin ujeżdżający pierwszego konika trzyma mikser za ucho. No i w towarzystwie rośnie apetyt. Kiedy Joaśka je sama, nie chce jej się. Marudzi, zjada mało. Kiedy jemy razem, to zupełnie co innego: jesteśmy razem, mamy wspólną sprawę. Jesteśmy wspólnotą. Jedzenie to też przeżycie estetyczne. Wiadomo, że ładnie podane smakuje lepiej, że dobra atmosfera, ładne otoczenie, spokój mają znaczenie. 

Jedzenie to o wiele więcej niż tylko dostarczanie pokarmu do organizmu. 
No, ale nie jedzenie z piersi.

"Czemu on tak długo ssie?" "Mój syn wisi przy cycku czterdzieści minut, co mam zrobić?" "Kiedy słyszymy, że dziecko nie przełyka, należy wyjąć pierś, a jeśli ma potrzebę ssania, włożyć delikatnie do buzi smoczek". I tak dalej, i tak dalej.

Z Joaśką tak próbowałam. A z Witulem już wiem, że jest inaczej. Że czasami chodzi o to, żeby spokojnie pobyć ze sobą chwilę. Żeby się przytulić. Czasem po prostu napić towarzysko - przecież ja też chodzę na kawę nie dla kawy, tylko po to, żeby się z kimś spotkać. Jedzenie jest okazją do bycia razem. Jedzenie z piersi jest okazją do bycia razem z mamą.
Bycie razem jest fajne.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Poczytaj jeszcze!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...